Buty piłkarskie- jakie wybrać?

Piłka nożna jest sportem dostępnym dla każdego. Treningi piłkarskie nie wymagają żadnego dodatkowego sprzętu, a jednie piłki i kawałka wolnej przestrzeni. Jednak jeśli zdecydujemy się na bardziej profesjonalne rozgrywki, na murawie czy hali sportowej, należy pamiętać o jednym – najważniejsze są buty piłkarskie.

Wbrew pozorom, wybór odpowiednich butów piłkarskich nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Rozmiar, rodzaj nawierzchni, poziom zaawansowania zawodnika, materiał, z jakiego wykonane są buty piłkarskie oraz linia (model) – to aspekty, które należy rozważyć decydując się na zakup butów piłkarskich.

Podpowiemy, na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup butów piłkarskich. 

Buty piłkarskie – rozmiar

Dobre buty piłkarskie nie tylko poprawiają komfort i jakość gry, ale przede wszystkim zmniejszają ryzyko kontuzji. Podstawową zasadą, którą powinien kierować się każdy przymierzający się do zakupy butów piłkarskich, jest wygoda. Buty piłkarskie nie mogą być ani za duże, ani za małe. Muszą być dopasowane idealnie do stopy, a kostka musi być stabilna. Natomiast, gdy zachodzi taka potrzeba- należy kupić dodatkowe wkładki. Przy źle dobranych butach piłkarskich, kwestią czasu jest, kiedy dojdzie do kontuzji.

Buty piłkarskie – rodzaje

Obok dobrze dobranego rozmiaru butów piłkarskich, ważne jest aby dobrać ich typ do rodzaju nawierzchni, na której będziemy grać.

Wyróżniamy 4 rodzaje butów piłkarskich: lanki, turfy, wkręty, halówki. Używamy ich w zależności o nawierzchni, na której będzie rozgrywany mecz, a aspektem je odróżniającym jest ich podeszwa.

Lanki

Buty piłkarskie o tej nazwie popularnie nazywane są po prostu ‚korkami’, a ich fachowe oznaczenie to FG (ang. firm ground, czyli twarde podłoże) lub FG/AG. Przeznaczone są do gry na trawie naturalnej suchejPodeszwa tych butów wyposażona jest w plastikowe lub gumowe kołki. Zapewniają one dobrą przyczepność zawodnika na murawie. Nie bez znaczenia pozostaje ich rozmieszczenie, kształt, długość i ilość na podeszwie (im więcej okrągłych kołków, tym lepsza zwinność zawodnika) oraz tworzywo z jakiego zostały wykonane (wpływają na trwałość butów piłkarskich).

Wkręty

Kolejne buty piłkarskie, na które również często mówimy ‚korki’, bo tak samo jak w przypadku lanków, charakterystyczne dla nich są kołki na ich podeszwie. Jednak w przeciwieństwie do lanków- tutaj kołki są dłuższe i często zakończone metalowymi końcówkami, dzięki czemu zapewniają wyższy poziom przyczepności i stabilizacji zawodnika. Oznaczane są jako SG (ang. soft ground, czyli miękkie podłoże) i przeznaczone do gry na trawie naturalnej mokrej i terenach grząskich.

Turfy

Turfy to buty piłkarskie przeznaczone do rozgrywek na sztucznej trawie lub na zmrożonej nawierzchni (stąd też, często nazywane ‚śniegówkami”). Znakomicie sprawdzają się do gry na orlikach. Podobnie jak lanki i wkręty, w ich podeszwie znajdują się kołki. Te jednak są zdecydowanie krótsze i jest ich więcej. Turfy oznaczane są: TF/TT, FxG lub AG.

Halówki

Jak sama nazwa wskazuje- halówki to buty piłkarskie przeznaczone do głównie rozgrywek halowych, gdzie nawierzchnią jest parkiet lub  nawierzchnia poliuretanowa. Buty halowe zdecydowanie różnią się od wszystkich pozostałych typów butów piłkarskich- ich podeszwa jest płaska, najczęściej wykonana z kauczuku. Halówki nie posiadają kołków. Zapewniają one wysoki komfort dla mięśni i stawów zawodnika. Pomimo, że przeznaczone są do gry na hali, to można w nich grać także na asfalcie oraz na ziemnym boisku. Natomiast niemożliwa jest w nich gra na mokrej murawie- nawet odrobina wilgoci sprawi, że buty stracą przyczepność, a ich użytkownik będzie ślizgał się po nawierzchni, jak po lodowisku. Halówki oznaczane są symbolami: IN (ang. Indoor, czyli wewnątrz), IC lub CT.

Buty piłkarskie – poziom zaawansowania zawodnika

Po dobraniu odpowiedniego rozmiaru butów piłkarskich oraz określenia nawierzchni, na jakiej będą użytkowane, należy jeszcze wziąć pod uwagę umiejętności zawodnika. Buty powinny być dopasowane do poziomu zaawansowania zawodnika- modele przeznaczone dla profesjonalistów wykorzystują technologie, które w znacznym stopniu podnoszą komfort ich użytkowania.

Dla początkujących

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z piłką nożną lub jeśli kopiesz piłkę w ramach popołudniowej rozrywki- wybierz rekreacyjne/amatorskie buty piłkarskie. Takich butów szukaj z oznaczeniem „Club” lub „(…).4”

Dla amatorów

Jeśli wychodzisz na boisko częściej niż raz w tygodniu – wybierz buty piłkarskie oznaczone jako „Academy” lub „(…).3”.

Dla pół-profesjonalistów

Te buty piłkarskie są najbardziej zbliżone do tych, w których grają zawodowi piłkarze. Posiadają wiele cech butów profesjonalnych, ale przez zastosowanie bardziej ekonomicznych materiałów, są odrobinę tańsze od tych profesjonalnych. Ich fachowe oznaczenie to „Pro” lub „(…).2”.

Dla profesjonalistów

Dla piłkarzy grających zawodowo przygotowana jest osobna grupa butów piłkarskich. Wykonane są z materiałów o najwyższej jakości i zapewniają najwyższy komfort gry. Często wykorzystują nowoczesne technologie, dzięki którym jeszcze bardziej podnoszą ich klasę. Oznaczone są jako „Elite”, „1”, „+” lub „19.1/19”.

Buty piłkarskie – materiał i wykonanie

Nie bez różnicy pozostaje fakt, z jakiego materiału zostały wykonane buty piłkarskie.

Najwygodniejsze i najbardziej komfortowe w użytkowaniu są buty wykonane ze skóry naturalnej. Te najczęściej wybierane są przez bramkarzy i obrońców. Buty skórzane jednak wymagają odpowiedniej pielęgnacji i mogą się rozciągać.

Buty wykonane z syntetycznych (sztucznych) materiałów są idealne dla piłkarzy grających na pozycji napastnika. Są lekkie, nie mają tendencji do rozciągania się i łatwiej utrzymać je w czystości 🙂

Dla niezdecydowanych – na rynku są dostępne także modele łączące oba te rodzaje materiałów.

Buty piłkarskie – model

Ostatnią kwestią, jaką należy brać pod uwagę decydując się na zakup butów piłkarskich jest linia i/lun producent. Wiodącym producentem butów piłkarskich jest Nike, a tuż za nim Adidas i Puma. Każda z tych firm ma w swojej ofercie linie butów przeznaczonych dla zawodników grających na różnych pozycjach, ponieważ należy pamiętać, że różne modele butów piłkarskich to nie tylko wygląd buta, materiał czy technologia a przede wszystkim ich przeznaczenie.

Dodatkowo, czasami można spotkać oznaczenia na butach dotyczące wąskiej lub szerokiej stopy oraz niskim lub wysokim podbiciu.

Podsumowanie

Decydując się na zakupów butów piłkarskich dopasujmy je idealnie do swojej stopy- wybierzmy odpowiedni rozmiar, model odpowiadający naszym umiejętnościom oraz przeznaczony do gry na nawierzchni, na której odbędą się rozgrywki. Tak wybrane buty, posłużą przez długi czas, a ich użytkowanie będzie komfortowe.