Bo miłość do piłki jest najmocniejsza!28 i 29 sierpnia na boiskach Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży przy ulicy Karłowicza 28 odbył się turniej piłkarski Zakończenie wakacji 2021, który był zarazem turniejem eliminacyjnym do Ogólnopolskiego turnieju o puchar Floriana Krygiera 2021.

Podczas dwudniowego eventu PSFS okazję do prezentacji futbolowych umiejętności miało 40 drużyn z północno-zachodniej Polski. Oznacza to, że w jednym miejscu spotkało się przeszło 400 zawodników! Było o co rywalizować, ponieważ dwie najlepsze drużyny z roczników 2011 i 2013 zagwarantowały sobie udział w ogólnopolskim turnieju, na którym będziemy gościć zespoły reprezentujące największe szkółki i akademie naszego kraju. Przed nami starcia piłkarskie pomiędzy takimi ekipami, jak m.in. Legia Warszawa, Jagiellonia Białystok, Lechia Gdańsk, Śląsk Wrocław, Zagłębie Lubin, ŁKS Łódź, Górnik Zabrze i Warta Poznań. Ależ szykują się nam emocje!

Dzięki wsparciu finansowym i organizacyjnym instytucji oraz partnerów, udział w wydarzeniu był bezpłatny. Organizator przygotował darmowe wyżywienie, wodę oraz medale z dyplomami dla każdego zawodnika. Co więcej, partner medyczny turnieju, Doktor Spondylus, przeprowadził na miejscu ponad 380 bezpłatnych badań przesiewowych narządów ruchu, w których wzięli udział młodzi adepci piłki nożnej. Dziękujemy za tę możliwość!

Propagowanie sportu wpisuje się w fundament głównych założeń serii turniejów organizowanych przez Pogoń Szczecin Football Schools. Piłka nożna nierozerwalnie kojarzy się z promocją postaw fair play, rywalizacją opartą na sportowym szacunku, ale także przyczynia się do wzajemnej integracji. Młodzi ludzie otrzymują szansę na kształtowanie osobowości przy wydatnym udziale ulubionych dyscyplin sportowych. To też zarazem ważna wartość szkoleniowa i okazja do przetestowania dotychczasowej pracy w warunkach turniejowych.

- Z relacji trenera wynika, że był bardzo zadowolony z udziału w wydarzeniu. Począwszy od organizacji turnieju, po indywidualną ocenę występu zawodników. Gramy w wielu turniejach, więc mamy porównanie, ale tu muszę przyznać, że wszystko było dopracowane i wzorcowe. Na 19 drużyn zajęliśmy drugie miejsce, więc jest to dla nas dowód na dobrą pracę trenerów. Mocno się z tego cieszymy, ponieważ stawiamy na granie w piłkę. Rozwijamy młodych zawodników i chcemy, aby sami podejmowali decyzje boiskowe. Trening jest dla trenera, mecz jest dla zawodnika. Szkoleniowiec na meczu ma być tylko wsparciem, zaś decyzyjność leży po stronie zawodników. To jeden z wzorców, które zaciągnęliśmy z Pogoni Szczecin. Cieszę się, że mogliśmy pokazać się wśród innych trenerów i zawodników, ponieważ liczymy, że uda nam się wyszkolić zawodników, którzy w przyszłości zagrają w piłce seniorskiej, w Dumie Pomorza – mówi Tomasz Galasiński, trener koordynator grup młodzieżowych Gwiazdy Bydgoszcz.

- Impreza była bardzo udana i cieszę się, że moi chłopcy mieli okazją wystąpić w tak dobrze zorganizowanym turnieju. Pogoda może nie była najlepsza, ale mecze szybko przebiegały i aura była dzięki temu mniej dokuczliwa. Moja drużyna jest zadowolona – wszyscy wrócili z medalami i dyplomami. Widzieliśmy też świetne zdjęcia z wydarzenia i już je udostępniliśmy na stronie naszego klubu. W tego typu turniejach najważniejsza jest dobra zabawa. Dzieci mogą spotkać się z rówieśnikami, nawiązać relacje i w warunkach fair play rywalizować z innymi zespołami. Na pewno doceniamy też fakt, że odwiedził nas Dante Stipica. Mieliśmy okazję chwilę z nim spędzić i na pewno nasi zawodnicy bardzo to doceniają – dodawał Mariusz Dąbrowski, trener MKS Sparta Gryfice.

W roczniku 2011 najlepsza była Football Academy Szczecin. Drugie miejsce zajęła Gwiazda Bydgoszcz i to te ekipy zobaczymy w finałowej odsłonie turnieju. W rywalizacji roczników 2013 triumfowała MKP Kotwica Kołobrzeg. Druga lokata przypadła Football Arena Szczecin. Gratulujemy i widzimy się 25 września! Turniejowy sukces jest niewątpliwie zwiastunem kontynuacji pięknej sportowej przygody w naszych rozgrywkach, ale nie mamy wątpliwości, że ostatecznie nie to było priorytetowe. O wiele cenniejsza jest autentyczna radość z gry w piłkę i szerokie uśmiechy dzieci, które w ciągu tych dwóch dni miały swoje wielkie święto.

- Organizacja imprezy była na bardzo wysokim poziomie i uważam, że wszystko było dopięte na ostatni guzik. Przyjechaliśmy na turniej, by zebrać doświadczenie i zobaczyć, jak grają najlepsze drużyny, między innymi z naszego województwa. Poziom był bardzo wysoki i na tle tych zespołów jeszcze odrobinę odstawaliśmy. Jestem jednak zadowolony, ponieważ dzieci przekonały się w praktyce, jak wygląda ta trochę poważniejsza piłka w ich roczniku. Pod względem szkoleniowym bez wątpienia zebraliśmy sporo doświadczenia. Najważniejsze jest jednak to, że chłopcy mogli spotkać się ze sobą i zintegrować. Wyniki sportowe są na razie na ostatnim miejscu. Teraz spędzają czas na sportowo, uczą się piłki i kształtują charaktery. To wartości nie do przecenienia – wyjaśniał Tomasz Jurkiewicz, trener Żaków Stali Lipiany.

Relacje zdjęciowe z turnieju są dostępne tutaj: fotorelacja 1, fotorelacja 2 oraz fotorelacja 3.

Turniej dofinansowano ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz ze środków Gminy Miasto Szczecin. Organizację turnieju wspierają: Województwo Zachodniopomorskie, firmy Doktor Spondylus Zarząd Morski Portów Szczecin i Świnoujście (http://www.port.szczecin.pl/pl/), Decathlon, Drobimex, Stowarzyszenie Kibiców Pogoni Szczecin Portowcy oraz Pogoń Szczecin S.A. Bardzo dziękujemy wszystkim Partnerom za wsparcie!

Event został zorganizowany zgodnie z aktualnymi ograniczenia i wytycznymi związanymi z pandemią, wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2.

Chcesz wiedzieć więcej o szkółce? Marzysz o tym, aby Twoje dziecko realizowało pasję do piłki nożnej i spełniło marzenie o grze w granatowo-bordowych barwach? Nic nie stoi na przeszkodzie, by mogło się to ziścić! Zapraszamy po więcej informacji na stronę https://fundacja.pogonszczecin.pl. Do zobaczenia przy okazji kolejnego piłkarskiego święta!