Piłkarskie święto w SzczecinieW minioną sobotę odbył się Ogólnopolski turniej Pogoń Szczecin Football Schools o puchar Floriana Krygiera 2021. Miejscem zmagań młodych piłkarzy były boiska Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży przy Stadionie Miejskim im. Floriana Krygiera. Event był zwieńczeniem dwóch turniejów eliminacyjnych Pogoń Szczecin Football Schools Cup 2021 oraz turnieju Zakończenie wakacji 2021, w których wzięło udział przeszło 800 dzieci.

Wspomniane imprezy zakończyły się bardzo dużym sukcesem zarówno od strony sportowej, jak i organizacyjnej. W sobotnim wydarzeniu wzięło udział przeszło 280 dzieci z największych akademii piłkarskich w Polsce. Adepci futbolu reprezentowali tak uznane i cenione marki jak Legia Warszawa, Górnik Zabrze, Zagłębie Lubin, Śląsk Wrocław, Arka Gdynia, Jagiellonia Białystok, Warta Poznań, Lechia Gdańsk, ŁKS Łódź, Gwiazda Bydgoszcz, Football Academy, Kotwica Kołobrzeg, Football Arena oraz Pogoń Szczecin i Pogoń Szczecin Football Schools.

- Podczas turnieju najważniejsze będzie współzawodnictwo dzieci i tym samym ich możliwość rozwoju. Dzisiaj spotkały się w Szczecinie bardzo mocne drużyny i nie mam wątpliwości, że śledzenie ich gry będzie dużą przyjemnością. To wielkie piłkarskie święto. Chcę zobaczyć indywidualności i wierzę, że w najbliższych latach będzie ich coraz więcej na boiskach w Polsce - mówił Maciej Mateńko, prezes Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej i zarazem wiceprezes do spraw szkolenia Polskiego Związku Piłki Nożnej.

- Dzisiaj po raz pierwszy miałem okazję obejrzeć budynek Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży. Robi niesamowite wrażenie. Od zawsze chyba każdy w Szczecinie marzył o takim obiekcie - nie tylko kibice, ale i działacze, a przede wszystkim trenerzy i dzieci, które tu trenują. Chciałbym, aby takie centra były w każdym mieście - dodawał gość specjalny turnieju.
Piłka nożna nierozerwalnie kojarzy się z postawami fair play, a także ze zdrową rywalizacją opartą na szacunku do przeciwnika. Futbol dzieci przyczynia się do wzajemnej integracji, promowania aktywnego trybu życia, a także wyzwala potężne pokłady determinacji. To aspekty, które niewątpliwie będą miały przełożenie w dorosłym życiu. Dlatego też tak istotne jest, aby młodzi ludzie mieli szansę kształtować osobowości przy udziale ukochanej dyscypliny sportowej. Między innymi na takich właśnie turniejach!

- Gwiazda Bydgoszcz to klub z tradycjami, ale nie zawsze mamy możliwość rywalizować z najlepszymi akademiami w kraju. Grę na turnieju wywalczyliśmy sobie drogą awansu i cieszę się, że mogliśmy pokazać się na tle tak mocnych drużyn. Końcowa klasyfikacja nas nie interesuje. Turniej eliminacyjny graliśmy na sztucznej płycie, dziś gramy na naturalnej murawie, która jest przygotowana rewelacyjnie. Cały kompleks Pogoni wygląda bardzo okazale. Wspaniale, że takie miejsca powstają i jest ich coraz więcej. Jestem tu z moim zespołem po raz trzeci i tego nam życzę, aby kolejnych razów było jak najwięcej - mówił Jacek Kaczmarek z Gwiazdy Bydgoszcz.

- Rywalizacja z topowymi drużynami w Polsce to okazja do tego, aby doskonalić umiejętności. Możemy rywalizować z mocnymi zespołami, a to bez wątpienia będzie miało wpływ na nasz rozwój. Największą wartością tego typu turniejów jest to, że drużyny weryfikują swoją formę i dają trenerowi możliwość analizy co wychodzi, co się udaje, a co jeszcze nie. Bardzo ważne są również te emocje, które dla rozwoju młodych piłkarzy są niezbędne - uzupełniał Radosław Cegielski z Warty Poznań.

Turniej nie bez powodu jest określany jako piłkarskie święto. W jednym miejscu, podczas całodniowej rywalizacji, spotkały się największe akademie w Polsce i dzieci z całego kraju. Za nimi podążyli ich bliscy, aby ramię w ramię, niezależnie od klubowych sympatii, wspierać wszystkich młodych piłkarzy.

Główną ideą turniejów organizowanych przez Pogoń Szczecin Football Schools jest promowanie aktywności fizycznej oraz zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży. Istotnym elementem jest również wyrównywanie szans dla wszystkich dzieci i młodzieży w dostępie do różnych form aktywności fizycznej oraz identyfikacja i wspieranie rozwoju talentów sportowych. To misja, która będzie miała przełożenie na całe życie - zarówno w kwestii kształtowania osobowości, jak i kreowania zdrowych nawyków, które winny zostać z nami już zawsze. Sport wzmacnia!

- Niektórzy chłopcy nigdy nie byli w Szczecinie, więc chcemy im pokazać miasto. Zależy nam też, aby zapamiętali, że można tutaj rozegrać fajny turniej i mecze. To ważne, by pamiętali, że jest Pogoń Szczecin, która często z z nami gra i gościmy ją u nas, a teraz to my przyjechaliśmy do Was. Liczymy na dobrą grę, ale również na to, aby chłopcy pokazali to, co na ten moment potrafią. Najważniejszą wartością tego typu turniejów jest możliwość rywalizacji z mocnymi drużynami i weryfikacja tego, jak się prezentują na tle rówieśników - uważa Michał Konieczny z Legii Warszawa.

- Niedługo nie będziemy mogli zrzucać odpowiedzialności na brak boisk, ponieważ wiele drużyn ma coraz lepsze ośrodki do trenowania. Po Pogoni również widać, że się rozwija. Jest stadion i wsparcie miasta, więc wszystko tu wygląda europejsko. Obyśmy więc wszyscy szkolili po europejsku młodych zawodników - uzupełnił Konieczny.

Turniej dofinansowano ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz ze środków Gminy Miasto Szczecin. Organizację turnieju wspierają: Województwo Zachodniopomorskie, firmy Doktor Spondylus Zarząd Morski Portów Szczecin i Świnoujście (http://www.port.szczecin.pl/pl/), Decathlon, Drobimex, Selgros, Stowarzyszenie Kibiców Pogoni Szczecin Portowcy oraz Pogoń Szczecin S.A.

Galerię zdjęć z eventu zobaczysz tutaj - >>>KLIKNIJ<<<.

Wyniki

Rocznik 2013
1.    MKP Kotwica Kołobrzeg
2.    AP Śląsk Wrocław
3.    AP Jagiellonia Białystok
4.    AP Warta Poznań

Rocznik 2011
1.    AP Legia Warszawa
2.    AP Jagiellonia Białystok
3.    AP Pogoń Szczecin
4.    AP Warta Poznań

Statuetki

2013
Fair Play – AP Warta Poznań
Najlepszy zawodnik – Maks Wachowski (MKP Kotwica Kołobrzeg)
Najlepszy bramkarz – Filip Jarmoc (AP Jagiellonia Białystok)
Król Strzelców – Jakub Torzewski (AP Śląsk Wrocław)
2011
Fair Play – AP Warta Poznań
Najlepszy zawodnik – Gabriel Wojciechowicz (AP Jagiellonia Białystok)
Najlepszy bramkarz – Igor Nawacki (AP Pogoń Szczecin)
Król Strzelców – Szymon Wlazło (AP Legia Warszawa)