Szczecin Cup, czyli piłkarskie święto na najwyższym poziomie4 i 5 czerwca na boiskach Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży przy ulicy Karłowicza 28 odbył się turniej piłkarski Szczecin Cup, który jest organizowany ku pamięci trenera Włodzimierza Obsta. Zwycięzcą wzmagań zostali trampkarze młodsi Akademii Pogoni Szczecin.

W finałowym spotkaniu Portowcy pokonali Akademię Górnika Zabrze. Brązowe medale odebrali młodzi piłkarze Lecha Poznań, a tuż za podium uplasowali się gracze Zagłębia Lubin.

Nie obyło się także bez nagród indywidualnych dla czołowych graczy turnieju. Nataniel Waligóra z Pogoni Szczecin zdobył tytuł najlepszego strzelca, Tymoteusz Gmur z Lecha Poznań został wybrany najlepszym zawodnikiem, zaś Wojciech Szpaler z Pogoni Szczecin mógł cieszyć się wyróżnieniem najlepszego bramkarza dwudniowej rywalizacji.

Galeria zdjęć z wydarzenia:
https://pogonszczecin.pl/galeria/20220606140856/szczecin-cup-na-zdjeciach 
https://pogonszczecin.pl/galeria/20220605082010/szczecin-cup-na-zdjeciach

Swojego zadowolenia nie kryli trenerzy zespołów, które brały udział w przedsięwzięciu.

  • Podstawową wartością jest poziom sportowy. Tego typu turnieje charakteryzują się obiecującym potencjałem zawodników i profesjonalnym podejściem w tworzeniu każdego elementu widowiska. Wartością dodaną jest każda minuta, którą przebywamy na boisku. Zawodnicy rozwijają umiejętności, a my, jako akademia, również wyciągamy wnioski - m.in. o tym, jak pracować dalej. Cieszy również naturalny fakt, że chłopaki mają z turnieju wiele radości - mówi Bartosz Krymarys z ŁKS Łódź. Chłopcy, którzy rywalizują w tym roczniku, w najbliższym sezonie będą rozgrywali mecze w w centralnej lidze juniorów. Ten dwudniowy wyjazd przyzwyczaja już ich, jak będą funkcjonować na co dzień w mikrocyklach i zarazem kolejnych meczowych wyprawach. Sama otoczka, czyli obecność mediów i kibiców, również przyzwyczaja ich do trochę większej presji i na pewno wpłynie na poczucie komfortu w przyszłości.
  • Możliwość rywalizacji na bardzo wysokim poziomie to bardzo cenna lekcja dla młodych piłkarzy. W Szczecinie spotkały się drużyny, które są najlepszymi zespołami w roczniku 2008 w Polsce, zatem to stworzyło okazję do sprawdzenia się w wyjątkowo wymagających spotkaniach. Jesteśmy bardzo zadowoleni z postawy naszych chłopców. Pokazaliśmy, że stać nas na walkę jak równy z równym z ciekawymi zespołami - dodawał Łukasz Domagalski z Górnika Zabrze.
  • Doceniam możliwość konfrontacji z wiodącymi akademiami w Polsce. Z Białegostoku jest daleko do Szczecina, więc nie mamy zbyt wielu okazji, by móc rywalizować z Pogonią lub Lechem Poznań. Brakuje nam takich rywali w województwie podlaskim, zatem ta rywalizacja trochę otwiera nam oczy. To wartościowe doświadczenie na przyszłość - dodawał Łukasz Tupalski z Jagiellonii Białystok. Od miesiąca chłopcy grają praktycznie co trzy dni, do tego dochodzą kadry wojewódzkie, zatem ten okres jest dla nich bardzo obciążający. Z pierwszego dnia jesteśmy zadowoleni, ale trochę szkoda meczu z Górnikiem Zabrze. Drugiego dnia było już widać, że  brakuje nam sił. W składzie mamy trzech chłopaków z rocznika 2009, więc dla nich to bezcenne doświadczenie. Chcieliśmy dać im szansę, by zobaczyli jak wygląda gra w dużych turniejach.

Główną ideą turniejów organizowanych przez Pogoń Szczecin Football Schools jest promowanie aktywności fizycznej oraz zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży. Istotnym elementem jest również wyrównywanie szans dla wszystkich dzieci i młodzieży w dostępie do różnych form aktywności fizycznej oraz identyfikacja i wspieranie rozwoju talentów sportowych.

W wydarzeniu wzięło udział przeszło 250 dzieci, które reprezentowały Górnika Zabrze, Lecha Poznań, Zagłębie Lubin, Śląska Wrocław, Wartę Poznań, ŁKS Łódź, Jagiellonię Białystok, Arkonię Szczecin, Pogoń Szczecin i Pogoń Szczecin Football Schools.
Turniej nie bez powodu jest określany jako piłkarskie święto. W jednym miejscu, podczas dwudniowej rywalizacji, spotkały się największe akademie w Polsce i dzieci z całego kraju. Za nimi podążyli ich bliscy, aby ramię w ramię, niezależnie od klubowych sympatii, wspierać wszystkich młodych piłkarzy. Dziękujemy i już nie możemy doczekać się kolejnych okazji do spotkań!

Turniej dofinansowano ze środków Gminy Miasta Szczecin. Współorganizatorem wydarzenia jest Zarząd Portu Morskich Szczecin i Świnoujście, zaś opiekę medyczną zapewnia Doktor Spondylus.