Aktywność i profilaktyka zdrowia seniorów



Kontynuujemy kampanię informacyjną dotyczącą prozdrowotnych walorów sportu oraz profilaktyki zdrowia. To już ostatni materiał edukacyjny, tym razem dla seniorów. Dodatkowo, już dzisiaj Doktor Spondylus zaprasza wszystkich chętnych seniorów z naszej portowej rodziny do udziału w darmowym programie zdrowotnym, w ramach którego seniorzy będą mogli zadbać o swoje zdrowie i to całkowicie bezpłatnie.

Regularne, coroczne badania narządu ruchu, bezpłatne konsultacje ze specjalistami rehabilitacji, podologii i dietetyki to tylko część korzyści z udziału w programie. Jak przystąpić do programu? Dzwonimy na dedykowany numer 91 500 11 53, rejestrujemy się z pomocą doradcy i ustalamy termin wizyty diagnostycznej.  Zadbajcie o to, żeby Waszej aktywności towarzyszyła odpowiednia profilaktyka.

Zadanie realizowane przez Pogoń Szczecin Football Schools "Promocja aktywności sportowej w społeczeństwie poprzez organizację turnieju międzypokoleniowego "Tata i ja" oraz kampanię informacyjną dotyczącą zdrowego stylu życia” jest dofinansowane ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki w ramach Programu Sport dla Wszystkich 2022.
Jaka jest rola ruchu i aktywności fizycznej w wieku senioralnym ?

Upływające lata życia niewątpliwie obniżają granice możliwości fizycznych naszego ciała. Nie zmienia to faktu, że ruch i aktywność powinna nadal stanowić nieodłączny element naszej codzienności. Zmienia się natomiast jego rola, ponieważ ruchu i jego oddziaływania na organizm, nie zastąpi żadne lekarstwo.

Aktywność w wieku senioralnym powinna również przyjąć inną formę, wypełnioną czynnościami o mniejszym natężeniu fizycznym z naciskiem na elementy o charakterze kardiologicznym. Częste spacery na świeżym powietrzu, jazda na rowerze czy też marszobieg to te rodzaje aktywności, które wykonywane regularnie, będą skutkowały ograniczeniem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych poprzez redukcję cholesterolu, poziomu cukru oraz wagi. Wymienione aktywności będą również ograniczały występowanie dolegliwości stawowych i zmniejszą ryzyko osteoporozy. Wpłyną również pozytywnie na samopoczucie oraz kondycję zdrowia psychicznego seniora. Realizując aktywność ruchową w wieku senioralnym, warto jest ją uzupełnić o dwa istotne elementy. To ćwiczenia ogólnorozwojowe, wykonywane grupowo lub indywidualnie. Odpowiednio dobrane i wykonywane, zmniejszą ryzyko upadków i urazów, poprawią gibkość, zręczność i umiejętność utrzymania równowagi. Kolejnym elementem, towarzyszącym aktywności, powinny być regularne ćwiczenia oddechowe. Pomogą w zwiększeniu pojemności płuc, ruchomości przepony i klatki piersiowej oraz udrożnieniu drzewa skrzelowego. Na każdym etapie naszego życia aktywność ruchowa pełni kluczową rolę dla zdrowia.

Podobnie jak u dzieci, młodzieży i dorosłych, zdrowotne oddziaływanie ruchu będzie efektywne, kiedy będzie mu towarzyszyć właściwa profilaktyka. Na co senior powinien zwrócić uwagę ? Przede wszystkim, każdą aktywność rozpoczynać rozgrzewką. Dobrze dobierać obuwie do wykonywanych czynności. Dbać o zdrowe nawyki żywieniowe, uzupełniając tym samym występujące w organizmie niedobory. W tej kwestii najlepszą pomocą będzie wsparcie dietetyka.

Senior nie może zapominać o regularnych badaniach w szerokim zakresie, min. diagnostyce laboratoryjnej, narządu ruchu, kardiologicznej. Regularnie odwiedzać podologa dbając o kondycję zdrowotną stóp, zajrzeć również do fizjoterapeuty, który właściwą terapią wyrówna ewentualne dysbalanse mięśniowe. To oczywiście informacja przekazana w dużym skrócie. Niemniej, wskazane działania pozwolą na wczesne wykrywanie wszelkich nieprawidłowości oraz podejmowanie reakcji z maksymalnym wyprzedzeniem. Zapobiegając, a nie lecząc. A zdyscyplinowany senior, aktywny i pilnujący profilaktyki, będzie najlepszym potwierdzeniem hasła: ruch to zdrowie !!! Tego właśnie życzymy wszystkim seniorom.